Nasza Kadra, to pasjonaci i profesjonaliści

KIM JESTEŚMY

 

Stowarzyszenie Survivalu "SZKOŁA TYGRYSÓW" zajmuje się edukacją dzieci i młodzieży w zakresie krzewienia umiejętności sztuki przetrwania, pokazania doświadczeń zdobytych w różnych formach aktywnego wypoczynku i w tym celu organizuje od 2012 roku obozy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej z autorskim programem wprowadzonym w 1990 roku przez Centrum Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL .

Obozy "SZKOŁY TYGRYSÓW" cieszą się ogromną popularnością, mają bogaty, ciekawy program, są kameralne, co zapewnia poznanie możliwości i predyspozycji psychomotorycznych poszczególnych uczestników.

Obozy przeznaczone są dla dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat i dlatego, że wiek naszych obozowiczów jest zróżnicowany, to i program jest odpowiednio modyfikowany dla poszczególnych grup wiekowych, a dla wielokrotnych uczestników dobrany stopień trudności. Dzieci i młodzież poprzez różną aktywność uczą się rywalizacji, ale i pracy zespołowej, samodzielności, odwagi, kreatywności i koleżeństwa.

Starannie dobierana kadra – to ludzie z pasją - odpowiedzialni, z empatią i doświadczeniem, pełni ciepła i zaangażowania w pracy z dziećmi i młodzieżą - którzy realizując program, zapewniając bezpieczeństwo i pilnując dyscypliny - potrafią zmotywować uczestników obozu do działania i przełamywania barier oraz pokonywania trudności i nieznanego.

Kreując pozytywne postawy - są wsparciem do działań z hasłami: „Keep Smiling” (Uśmiechaj się), „Never give up” (Nigdy się nie poddawaj), „You are not alone” (Nie jesteś sam).

Obozy mają niepowtarzalny charakter i niezapomnianą atmosferę. Nietuzinkowy program i formy realizacji wypracowane przez lata są zweryfikowane przez opinię wielu uczestników, którzy przyjeżdżają do nas wielokrotnie, a niejednokrotnie bywa, że byli nasi uczestnicy sprzed wielu lat – wysyłają do nas już swoje dzieci, pamiętając, że jest to dobra szkoła ruchu i odwagi oraz wspaniała szkoła charakterów. Co jest dla nas najpiękniejszą rekomendacją.

 

Przez lata stworzyliśmy kadrę, składającą się z instruktorów, przewodników, ratowników oraz wychowawców wypoczynku dzieci i młodzieży. To pasjonaci, dla których nie ma rzeczy niemożliwych, a ich priorytetem jest bezpieczeństwo podopiecznych.

To właśnie zaangażowana kadra jest naszym największym atutem. Są to osoby, których wspólną pasją jest praca z młodzieżą. Większość kadry to doświadczeni instruktorzy i pedagodzy. Do nich dołączają nowi, pełni zapału młodzi ludzie, którzy u nas podnoszą swoje kwalifikacje uzyskując uprawnienia konieczne do realizacji założonego programu.

Irena van der Coghen

Survivalem zajmuje się już ponad pół wieku. Jest ratownikiem górskim na emeryturze i przewodnikiem psa ratowniczego GOPR. Jej równoległą pasją życia do ratownictwa górskiego było zawsze kształtowanie młodych charakterów poprzez sporty ekstremalne i turystykę. Przewodnik górski, taternik, podharcmistrz, narciarz, płetwonurek, sternik. Obecnie jest szefową Szkoły Survivalu, Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL, a także Prezesem Stowarzyszenia Survivalu SZKOŁA TYGRYSÓW. Od 30 lat prowadzi na Jurze Bazę Biwakową Ratowników Górskich. Za wieloletnie ratowanie życia ludzi w górach została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Zasłużony dla Ratownictwa Górskiego, a także prestiżowym tytułem Członka Honorowego GOPR. Za wybitną działalność wśród dzieci i młodzieży odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotą Honorową Odznaką Sportu, a w 2022 roku na wniosek dzieci z 18 krajów Międzynarodowa Kapituła nadała jej unikalny tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu. W środowisku Ludzi Gór znana powszechnie od lat jako „SZAROTKA”, ale dzieci ze Szkoły Tygrysów mówią o niej „Babcia Szarotka”. Jej kierunkowskazem jest: ”Cokolwiek w życiu robisz – rób to z sercem i pasją, ale też z determinacją.”

Piotr van der Coghen

Twórca i pierwszy Naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR. Emerytowany zawodowy ratownik i przewodnik górski, alpinista i speleolog, instruktor survivalu, scoutingu i narciarstwa, wieloletni wychowawca dzieci i młodzieży. Szkoleniowiec wysokościowy ratowników, żołnierzy, policjantów i strażaków. Uczestnik międzynarodowych misji humanitarnych i obserwacyjnych w Europie Wschodniej, w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Honorowy członek Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Twórca Polskiego Instytutu Ratownictwa Górskiego (PIRG). Za swą górską działalność ratowniczą wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Zasłużony dla Ratownictwa Górskiego GOPR, a także dwukrotnie Medalem za Ofiarność i Odwagę. W 2023 roku Zjazd Delegatów GOPR nadał mu najwyższy prestiżowy tytuł „Członka Honorowego GOPR”. Za niekonwencjonalną działalność wśród dzieci i młodzieży odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotą Honorową Odznaką Sportu, a w 2022 roku na wniosek dzieci z 18 krajów Międzynarodowa Kapituła nadała mu unikalny tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu. Jest Seniorem Ratownictwa Górskiego GOPR. W środowisku Ludzi Gór znany powszechnie jako „NACZ”, ale Tygrysy mówią o nim z sympatią „Dziadek Nacz”. Surowy wychowawca posiadający jednak olbrzymie poczucie humoru. Ratownictwo i wychowanie - zawsze były Jego pasją, dlatego uważa, że: Zarówno w wychowaniu trudnych dzieci, jak i w ratownictwie ważne jest „aby ratunek nie przyszedł za późno.”

Adam van der Coghen "Adler"

Jego żywioł, to praca szkoleniowa i taktyczna. Jest starszym instruktorem ratownictwa górskiego GOPR. Przez blisko 20 lat był zawodowym ratownikiem górskim, pełniącym funkcję Szefa Wyszkolenia, a następnie Naczelnika Grupy Jurajskiej GOPR. Speleolog i alpinista, dyplomowany ratownik medyczny, ratownik śmigłowcowy, instruktor survivalu, narciarstwa i wspinaczki, wieloletni przewodnik psa i szkoleniowiec psów ratowniczych GOPR. Absolwent Wydziału Wychowania Fizycznego. Nauczyciel akademicki. Kierownik podyplomowych studiów Ratownictwa Górskiego i Wysokościowego w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Za działalność w ratownictwie górskim został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrną Honorową Odznaką Za Zasługi dla Sportu oraz dwukrotnie Medalem Za Ofiarność i Odwagę, natomiast Zarząd Główny GOPR w Zakopanem uhonorował go Złotą Honorową Odznaką GOPR. Jest ekspertem i biegłym analitykiem w zakresie przyczyn wypadków górskich, narciarskich i wysokościowych. Od samego początku Szkoły Tygrysów był jej współorganizatorem. Wymagający szkoleniowiec kadry głównie z zakresu technik linowych, terenoznawstwa, komunikacji. Doświadczony wychowawca wypoczynku dzieci i młodzieży, kreatywny i sprawny koordynator zajęć, konsekwentny w działaniu, dbający o bezpieczeństwo i ciekawą realizację zajęć oraz sportową dyscyplinę. Ma ogromne poczucie humoru i wspaniały kontakt z młodzieżą oraz podejście do dzieci, które potrafi naturalnie wspierać i motywować. Silny, odpowiedzialny człowiek z pozytywnym nastawieniem do życia. „Szczęście jest zawsze tam, gdzie je człowiek widzi.” (~ H. Sienkiewicz)

Michał van der Coghen "Tiger"

Jego życie zawodowe obraca się wciąż wokół pogotowia ratunkowego, szpitalnego oddziału ratunkowego, pracy na uczelni i szkoleń medycznych. Jest wykładowcą akademickim medycyny ratunkowej, dyplomowanym ratownikiem i instruktorem medycznym, starszym instruktorem ratownictwa górskiego GOPR, ratownikiem WOPR, płetwonurkiem, sternikiem, polarnikiem, instruktorem narciarstwa i survivalu. Dyplomowany Fizjoterapeuta i pasjonat medycyny naturalnej, jest właścicielem firmy „REMEX”. Od kilkunastu lat pełni funkcję biegłego sądowego w zakresie bezpieczeństwa i wypadków w turystyce i sportach górskich oraz błędów w ratownictwie medycznym. Za ofiarną działalność ratowniczą został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrną Honorową Odznaką Za Zasługi dla Sportu oraz dwukrotnie Medalem Za Ofiarność i Odwagę, a także Złotą Honorową Odznaką GOPR. Mając ogromne doświadczenie praktyczne i dydaktyczne – szkoli kadrę obozową głównie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, aby była dobrze przygotowana do zapewnienia bezpieczeństwa oraz prowadzenia zajęć z pierwszej pomocy z dziećmi i młodzieżą. Jest zawsze świetnie zorganizowany, mocno zaangażowany w to co robi, a o dalekosiężnych planach mówi: „Niech wyobraźnia nikogo i niczego nie ogranicza.”

Alicja van der Coghen

Jej pasją jest aktywność w każdej formie – jest zdobywcą Korony Gór Polskich i ratownikiem górskim GOPR. Przeszła cykl szkoleń kadrowych w Szkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen.Zawodowy dziennikarz i prezenter TV, przez dekadę związana była z regionalną stacją telewizyjną. Obecnie pracuje jako rzecznik prasowy Śląskiej Izby Lekarskiej i koordynator Śląskiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego. Jest instruktorem survivalu oraz ratownictwa BLS/AED, narciarzem, wspinaczem i speleologiem. Prowadzi warsztaty dziennikarskie dla dzieci i młodzieży, oswajając młodych pasjonatów z mikrofonem, aparatem fotograficznym i kamerą. Za ofiarny udział w akcji ratowniczej podczas katastrofy Hali Międzynarodowych Targów Katowickich odznaczona przez Prezydenta RP Medalem Za Ofiarność i Odwagę. W życiu kieruje się zasadą: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz też tego dokonać.”

Anna van der Coghen "Kolorado"

Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Katowicach, ale jej prawdziwą pasją są turystyka, przyroda i medycyna alternatywna. Swą przygodę z survivalem zaczynała jako nastolatka na obozach Szkoły Tygrysów w ekipie „Rangersów”. Tu spotkała się ze wspinaczką skalną, speleologią, survivalem i ratownictwem. Potem przeszła cykl szkoleń kadrowych w Szkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen kontynuując je jako ratownik GOPR. Następnie większość wolnego czasu spędzała na górskich wycieczkach pieszych i na nartach ski-tourowych, poznała wszystkie Polskie Parki Narodowe, a ich piękno uwieczniła na tysiącach fotografii. Obecnie jest dyplomowaną naturoterapeutką i zajmuje się redukcją stresu, ale poza tym fascynuje ją rękodzieło w drewnie i ciesielstwo oraz piękne ogrody. Kocha też wodę oraz pływanie kajakami i na deskach SUP. Jest ekspertką bytowania w plenerze w najtrudniejszych warunkach. Jej spokój i pogoda ducha są dla wszystkich wręcz zaraźliwe. Idzie przez życie w myśl: Ważne jest wyznaczenie „celu podróży”, ale najważniejsza jest droga do jego i człowiek, który osiąga przemianę.

Stanisław Szuster "Stachu"

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, nauczyciel wychowania fizycznego w niepublicznej podstawowej szkole specjalnej, członek Akademickiego Związku Sportowego, instruktor alpinistycznych zajęć linowych dla dzieci, Instruktor Shorin-Ryu karate i kobudo, tenisa ziemnego i survivalu górskiego. Aktywny alpinista, narciarz, snowboardzista, pływak, rowerzysta, harcerz, jednym słowem sportowiec i wieloletni wychowawca młodzieży. Prowadzi zajęcia na sztucznej ściance wspinaczkowej w Jaworznie. Pasjonat podróżowania rowerowego, który ma na swoim koncie już kilka wypraw m.in. do Santiago de Compostela w Hiszpanii (4200 km), do Katedry w Palermo na Sycylii i z powrotem (5200 km), oprócz tego wiele zwiedzonych w ten sposób krajów tj. Litwa, Łotwa, Estonia, Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Albania, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Węgry, Słowacja, Czechy, Austria. Zapalony alpinista i taternik. Swą przygodę z górami zaczynał, jak nasze Tygrysy, od skałek i jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz szkoleń prowadzonych przez Szkołę Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen. Obecnie „kolekcjonuje” zdobywanie trudnymi drogami wspinaczkowymi najciekawsze szczyty Alp. Jego najnowszą pasją są też motocykle i przewodnictwo na via ferratach. Jest niespokojnym duchem – pełnym nowych pomysłów i planów, które sukcesywnie wprowadza w życie.

Od szeregu lat prowadzi obozy Tygrysów, to odpowiedzialny wychowawca, cechuje go wielki spokój i wspaniały kontakt z młodzieżą, jako doświadczony instruktor wielu sportów potrafi dzieci skutecznie zmotywować, w myśl ~ Św. Augustyna z Hippony - „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!”

Mateusz Głowacki "Szogun"

Student WSB w Dąbrowie Górniczej na kierunku Bezpieczeństwo Państwa. Z wyglądu to pozornie groźny, survivalowy Rosomak. Tak naprawdę wesoły przyjaciel dzieci, które go uwielbiają. Przeszedł cykl szkoleń kadrowych w Szkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen. Operator zajęć linowych i konstruktor infrastruktury obozowej bazy Szkoły Tygrysów. Pracowity, koleżeński, skromny, dobry organizator, wyrozumiały dla czyichś słabości, wytrzymały na trudy, otwarty na poznawanie nowego. Doświadczony wychowawca wypoczynku dzieci i młodzieży. Pasjonat survivalu, poligonów wojskowych i strzelectwa sportowego. Gdy mówi: „Nigdy nie przegrywam - albo zwyciężam, albo się uczę!” – to tak właśnie jest.

Emilia Puchała "eMilka"

Studentka pedagogiki. Ten kierunek studiów wybrała z zamiłowania do opieki nad dziećmi i kształtowania najmłodszych, od których, jak mówi, sama wiele się uczy. Jest kreatywna, uwielbia sama wymyślać różne gry i zabawy, prowadzić zajęcia aktywizujące dzieci nieśmiałe i z niepełnosprawnościami. Świetna obserwatorka, poszukiwaczka inspiracji, którą znajduje wszędzie, instruktorka harcerska, oczarowana sztuką przetrwania i puszczańskiej przygody; miły jest jej dym z ogniska, noce pod gwiazdami i śpiewogranie, romantyczka z wyobraźnią, ale, gdy tego wymaga sytuacja – twardo stąpa po ziemi, entuzjastka żeglarstwa, ratownik Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Przeszła kursy w Szkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen. Zawsze powtarza, że „Nauczyciel musi widzieć więcej niż tylko twarze dzieci…” i powinien„wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć, cierpliwość i dociekliwy umysł do zachęcania innych do marzeń, myślenia, poznawania, próbowania i działania.” (~ B.Cage)

Kacper Kleczkowski

Od zawsze interesowała go przyroda i otaczający świat natury, o którym nieustannie zgłębia wiedzę i chętnie dzieli się nią z innymi. Jest studentem biologii na Uniwersytecie w Opolu. Uwielbia górskie wędrówki i podziwianie krajobrazów. Od kilkunastu lat jest tancerzem w zespole ludowym, z którym dużo występował w Polsce i w innych krajach nie tylko Europy. Uwielbia poznawać świat, dlatego posiada wiele zainteresowań między innymi takich jak survival, pisanie scenariuszy i prowadzenie gier fabularnych, tworzenie makiet czy sportowe strzelanie z łuku. Przeszedł cykl szkoleń kadrowych w Szkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen. W życiu stara się wykorzystywać wszystkie zdobyte przez siebie doświadczenia, łączyć je i przekuwać w nowe. Lubi prace z dziećmi i rozbudzanie ich ciekawości, wyobraźni, działań empirycznych i poznawczych. Jest świetnym obserwatorem, potrafi skutecznie pomagać w rozwiązywaniu dziecięcych problemów. Komunikatywny, empatyczny, opanowany, z głową pełną pomysłów. Dobrze wie, że „Wielkim kunsztem wykazuje się wychowawca, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy - staje się źródłem radości.” (~ Alfred Einstein)

Julia Ingarden

Studiuje weterynarię na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Posiada kwalifikacje ratownika wodnego WOPR, ratownika KPP i Ratownika Medycznego Służby Malta. Pasjonuje się militariami we wszystkich odsłonach. W wolnym czasie lubi czytać książki fantasy i oglądać dobre filmy. Jest fanem MCU, a Jej ulubiony superbohater to Daredevil (i Atman). Słucha każdego rodzaju muzyki – od rocka i rap przez poezję śpiewaną do piosenek musicalowych i muzyki filmowej. Lubi uczyć się nowych rzeczy i ciągle poszerza swoje zainteresowania. Swoją nową pasję rozwija w teatrze studenckim. Robi świetne zdjęcia. Jeździ konno i strzela z łuku podczas jazdy. Uczestniczy od lat w biegach przełajowych w Runmageddonie i w zawodach sportowo-obronnych. Przez 10 lat działała w harcerstwie (najpierw jako zuch, potem jako harcerz, a dalej jako kadra), potem działając w Strzelcach Rzeczypospolitej przeszła przez liczne szkolenia, m.in. strzeleckie, ratownika pola walki, ratownictwa wodnego z użyciem śmigłowca. Profesjonalny kontakt ze wspinaczką i jaskiniami, mostami linowymi i tyrolkami zaczynała w Szkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen. Ma za sobą wiele biwaków survivalowych. Swobodnie posługuje się językiem angielskim, niemieckim, rosyjskim. Jest ulubionym przez dzieci wychowawcą na obozach Szkoły Tygrysów – a jak sama mówi o obozach „To moja wymarzona pierwsza praca”. Jest osobą rzeczową, sumienną, skromną i wrażliwą, a jednocześnie wytrzymałą na trudy wojowniczką, kreatywną i odpowiedzialną, zawsze świetnie zorganizowaną. W gronie kadry ma opinię koleżeńskiej, zaradnej i odpornej na stres. Jej Motto: „Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga.” ~ (Winston Churchill)

Jonasz Nocoń

To instruktor harcerski z dużym doświadczeniem. Jest aktywnym drużynowym zuchów. Na obozach Szkoły Tygrysów ma doskonały kontakt z dziećmi, spostrzegawczy, szybko wyłapuje ich nastroje. Pogodny, opiekuńczy i koleżeński. Cechuje go godny podziwu optymizm. Propagator puszczańskiej formy survivalu i wędrówek górskich. Lubi każdą muzykę, interesuje się zwierzętami egzotycznymi i rękodziełami z drewna. Profesjonalny piłkarz, wspinacz, animator zajęć, wychowawca kolonijny. Przeszedł cykl szkoleń kadrowych w Szkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen. Doskonały, pomysłowy organizator gier i zabaw.Uważa, że ruch w każdej formie wywołują lepsze samopoczucie, wzrost pewności siebie oraz wiarę we własne siły i możliwości, a nawyk uprawiania sportu warto wykształcać u dzieci już od najmłodszych lat, bo sport uczy zasad fair play, dyscypliny, radzenia sobie z emocjami jakie niosą ze sobą pierwsze sukcesy, ale też porażki, a w przypadku gier zespołowych doskonale uczą współpracy w grupie. Wierzy, że „Motywacja jest tym, co pozwala zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala wytrwać.” (~Jim Ryun)

Ewa Jurczak

Studiuje ratownictwo medyczne na Uniwersytecie w Łodzi i dlatego niektórzy mówią o niej „Doktor Ewa”. Jest osobą niesamowicie kreatywną i wszechstronną. Jest strażakiem w OSP w Kiełkowicach k.Ogrodzieńca, a także jako zawodnik grała piłkę nożną w miejscowym klubie sportowym, co dalej lubi, ale gra już rekreacyjnie. Działa w różnych organizacjach młodzieżowych, realizując ciekawe projekty. Wspina się po skałkach i chodzi po jaskiniach, a także fajnie gotuje. Przeszła cykl szkoleń kadrowych w Szkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen. Jest animatorem zajęć, wychowawcą, ratownikiem KPP. Ma świetny kontakt z dziećmi, nie tylko z dziewczynkami, dając im wsparcie w trudnych chwilach i poczucie bezpieczeństwa. Pogodna, bardzo sprawna, z głową pełną pomysłów, odpowiedzialna i koleżeńska. Mawia, że od dzieci można się wiele nauczyć, a „Spacer czy zabawa z dzieckiem może pokazać świat - o którym się już dawno zapomniało.”

Krzysztof Biernacki "Nordic"

Absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Sportowiec. Wspinacz i narciarz. Survivalowiec. Trener personalny businessmanów. Ze wspinaczką i jaskiniami spotkał się na zajęciach Szkoły Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen, dziś prowadzi zajęcia w klubie fitness. Jego pasje to: Sport – CrossFit, dwubój olimpijski, narciarstwo, snowboarding, rowery górskie MTB, psychologia i motoryzacja. Wychowawca odpowiedzialny i konkretny. Szybko zdobywa akceptację dzieci a szczególnie grup chłopców. Prowadzi bardzo ciekawe zajęcia z młodzieżą. Konsekwentny w działaniu, potrafi zmotywować grupę do bardzo trudnych zadań, dając im poczucie satysfakcji, przez co wzrasta ich poczucie wartości i samoocena. Jego kierunkowskazy dla młodych, pragnących osiągnąć sukces - to sprecyzowanie celu i dążenie do niego - wytrwałością, umiejętnością uczenia się, pokorą, pozytywną energią, kreatywnym myśleniem, systematycznością, pracowitością i siłą woli.

Róża Puchała

Studentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Miłośniczka fantastyki. Lubi grać na gitarze i śpiewać przy ognisku, jeździć na nartach i na rowerze, ma też za sobą niełatwe spływy kajakowe. Kocha góry i las oraz puszczańskie życie na obozach harcerskich, zna mnóstwo gier i zabaw plenerowych. Jest przekonana, że harcerstwo wciąż stawia przed nią nowe wyzwania – nie tylko w postaci kursów, ale też misji wychowawczych. Przez dwie Akcje Letnie, mając 16-17 lat była bardzo zaangażowaną i ciekawą wszystkiego wolontariuszką na obozach Szkoły Tygrysów. Przeszła cykl szkoleń kadrowych w Szkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen. Obecnie jest pełnoprawnym wychowawcą na obozach ST realizującą bogaty program survivalowo-wspinaczkowy. Swoje obowiązki traktuje niezwykle poważnie. Jest pełna pomysłów i energii, spostrzegawcza i zawsze uśmiechnięta, sumienna, zdyscyplinowana, odpowiedzialna, bardzo pracowita, koleżeńska. Łatwo nawiązująca kontakt z dziećmi, które ją bardzo lubią, jest dużym wsparciem dla tych, którzy przyjechali na obóz po raz pierwszy. Studiując równolegle dwa fakultety (astronomię oraz anglistykę i edytorstwo), ma jeszcze czas na sport, muzykę i czytanie. Czasem chodzi z głową w chmurach. Jej życiowe motto na dziś: „Nie rezygnuj z marzeń.”

Dominik Grządziel

Studiuje biologię na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wieloletni instruktor ZHP oraz zamiłowany wędrowiec. Zaradny, pomysłowy i rzetelny człowiek z dużym poczuciem humoru oraz dystansem do siebie, ale i tolerancyjny wobec wad innych. Przeszedł cykl szkoleń kadrowych w Szkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen z zakresu asekuracji podczas wspinaczki i zjazdów, przepraw przez mosty linowe, asystent przy zjazdach tyrolką. Ma doskonały kontakt z dziećmi. Na poczekaniu potrafi zorganizować ciekawie wolny czas między zajęciami programowymi. Miłośnik muzyki rozwijający wciąż swe umiejętności gry na gitarze, czym umila czas spędzony przy ogniskach. Ceni sobie otoczenie przyrody, dając sobie radę w każdych warunkach. W swych licznych wędrówkach poznał Polskę od morza po góry. Kieruje się w życiu mottem „Nigdy nie osiągniemy ideału, ale to nie znaczy, że nie mamy do niego dążyć.”

Wiktoria Dyduch

Ukończyła liceum ogólnokształcące o profilu humanistycznym, aktualnie uczy się w szkole policealnej na profilu „opiekunka dziecięca”. Jest osobą bardzo pracowitą, pogodną, przyjazną i wyrozumiałą. Wszyscy mają pewność, że w potrzebie mogą liczyć na jej pomoc. Potrafi jednak także powiedzieć stanowcze „nie”- gdy sytuacja jest zła i gdy wie, że do niczego dobrego nie prowadzi. W sytuacjach konfliktowych stara się jednak zawsze wszystkich wysłuchać i w razie możliwości rozwiązać problem. Ceni sobie prawdę. Ma duży dystans do siebie i poczucie humoru. W wolnej chwili zajmuje się szkoleniami z animacji. W szkole podstawowej i liceum należała do harcerstwa, gdzie zainteresowała się wędrówką i skałami. Bardzo lubi sport i muzykę. Przeszła cykl szkoleń kadrowych w Szkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen. Uwielbia naturę i życie z nią w zgodzie, stąd zainteresowanie survivalem. Lasy czy szlaki górskie nie są jej obce, gdyż jeśli tylko ma taką okazję i możliwość jeździ w góry, ostatnio najczęściej w Tatry. Z dziećmi i młodzieżą miała od lat styczność na co dzień działając w domu dziecka w Miechowie, pomagając dzieciom w odrabianiu lekcji i odnajdywaniu ich własnych celów i zainteresowań. Uwielbia czytać książki najczęściej o samorozwoju, psychologii, choć sięga czasem i do tematyki z zakresu fantastyki i historii. Nie boi się podejmować nowych wyzwań, bo „pierwszy krok jest zawsze początkiem ciekawej wędrówki.”

Grzegorz Śliwa

Filolog. Były nauczyciel języka niemieckiego. Były komandos jednostki desantowo-szturmowej w Krakowie. Doświadczony wychowawca młodzieży, obdarzony wręcz anielską cierpliwością dla brykających dzieci, które szybko potrafi wyciszyć i zainspirować do ciekawych zajęć. Świetny rozjemca spraw spornych między rówieśnikami. Konkretny, a przy tym kreatywny, empatyczny, pogodny, odpowiedzialny za powierzone zadania, pracowity i rzetelny, zawsze mocno zaangażowany w to co robi. Miłośnik survivalu. Pasjonat turystyki wysokogórskiej i wspinaczki oraz wycieczek rowerowych. Odbył cykl szkoleń kadrowych w Szkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen. Wykwalifikowany operator zajęć linowych z młodzieżą. Mówi, że przed nim jeszcze wiele pomysłów, a „W każdej wspólnie podjętej drodze - jest coś, co łączy, by dojść do celu.”

Kaja Skwara

Absolwentka Wydziału Architektury WST kierunku - architektura krajobrazu. Instruktor rekreacyjnych zajęć sportowych i Animator czasu wolnego dzieci. Lubi swoje psy i jazdę rowerem. Pasjonuje się fotografiką, sportem, psychologią, kulturą i sztuką oraz żywieniem dietetycznym. Przeszła cykl szkoleń kadrowych w Szkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen. Kierownik wycieczek pozaszkolnych. Ma doskonały kontakt z dziećmi, co ułatwia jej przełamanie lodów szczególnie we wstępnym kontakcie z najmłodszymi. W kwestiach wychowawczych jest odpowiedzialna i potrafi być stanowcza. Ma jednocześnie duże poczucie humoru i pozytywny stosunek do świata i ludzi. "Przyjaźń nie jest czymś - co się odkrywa, ale czymś - co się stale buduje."

Grzegorz Błądziński

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Doświadczony wychowawca wypoczynku oraz animator zajęć mający kilkuletnią praktykę w pracy z dziećmi i młodzieżą w różnych grupach wiekowych na obozach, koloniach i podczas zajęć świetlicowych. Wysoka kultura osobista. Doskonała znajomość języka angielskiego. Był opiekunem osób starszych w Wielkiej Brytanii. Empatyczny, pogodny, kreatywny, rzetelny, pracowity i punktualny. Przeszedł cykl szkoleń kadrowych w Szkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen. Zdolny szybko pokonywać nowe wyzwania i rozwiązywać trudności – sumienny, ambitny i odpowiedzialny za powierzone zadania. Sprawdził się jako wychowawca i animator zajęć na obozach Szkoły Tygrysów – lubiany przez dzieci i młodzież. Działa wg zasady: „Ważne, by być sobą - jeśli nie pokażesz ludziom Kim Jesteś, nigdy nie będą mogli Cię zobaczyć.”

Dawid Jankowski

Studiuje Stosunki Międzynarodowe na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zapalony podróżnik do ciekawych miejsc, teraz realizuje swój pomysł na samodzielne zwiedzanie Europy. Trójjęzyczny poliglota. Turysta kochający adrenalinę. Ambitny, kreatywny i zmotywowany do działań. Lubi pracować w grupie dziećmi i młodzieżą, będąc wcześniej kilkakrotnym uczestnikiem naszych obozów, już jako TYGRYS wykazał się koleżeństwem, sprawnością, zaradnością i ciekawością nowych wyzwań - co bardzo pomaga mu teraz podczas wakacji w nowej pracy. Przeszedł cykl szkoleń kadrowych w Szkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen. Odpowiedzialny wychowawca lubiący organizować zajęcia sportowe i prowadzić konwersacje na różne tematy i w różnych językach, a poza tym świetnie grający na gitarze potrafi wzbogacić piosenkami każde ognisko. Oprócz turystki jego hobby to historia i książki, które pochłania w wielkich ilościach. Często powtarza „… gdy już wybrałeś swoją drogę - ciesz się i idź do przodu ...”

Aleksandra Psarska "Alex"

Studentka piątego roku Fizjoterapii na Politechnice Opolskiej. Jest osobą dobrze zorganizowaną, odpowiedzialną i komunikatywną o wysokiej kulturze osobistej. Jest otwarta na nową wiedzę i doświadczenia. Bardzo łatwo przychodzi jej nawiązywanie dobrych kontaktów z dziećmi. Samodzielna i kreatywna. Ma doświadczenie nabyte podczas zajęć w specjalnych przedszkolach dla dzieci niepełnosprawnych w Opolu. Jej pasją jest fizjoterapia i książki, a w szczególności fantastyka oraz powieści detektywistyczne. Lubi aktywny tryb życia, dlatego sport towarzyszy jej niemal na co dzień, a w szczególności uwielbia grę w piłkę nożną i jazdę na rolkach, które uprawia rekreacyjnie, ale z dużym zaangażowaniem. Przeszła cykl szkoleń kadrowych w Szkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen. Świetnie czuje się w lesie, na wodzie, w skałach i ciemnych korytarzach jaskiń. Jest pogodna i pełna energii, cierpliwa, stanowcza i wytrwała. „Marzenia pokonają czas i każdą odległość, A wytrwałość zdobędzie każdą górę”

Sebastian Biały

Sportowiec z krwi i kości, instruktor sztuk walki, Trener w Academia Gorila. Często powtarza, że „człowiek się uczy całe życie, ale cierpliwości i pokory uczą sporty walki.” Kocha psy i swoją córeczkę. Ma też ciesielski talent, którym potrafi wyczarować cuda, co wykorzystuje też w pracy z dziećmi. Przed laty żołnierz. Uczestnik misji pokojowych ONZ. Obecnie trener personalny oraz „bodygard Celebrytów”. Przeszedł cykl szkoleń kadrowych wSzkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen. Ma cięty język i podczas konwersacji „nie owija w bawełnę”, ale w pracy z dziećmi i młodzieżą jest pobłażliwy i zdystansowany. Niezwykle sprawny organizator zajęć. Dzięki doświadczeniu wojskowemu powtarza motto: „Świat byłby lepszym miejscem, gdyby medale przyznawano wspaniałym nauczycielom, a nie bitnym żołnierzom, którzy musieli zabijać wrogów na wojnie.” (~ Matthew Quick )

Barbara Pakura-Brzoska

Doświadczony Pedagog. Od dzieciństwa fascynował ją teatr muzyczny. Swoją pasję rozwijała podczas nauki w Państwowym Policealnym Studium Zawodowym Wokalno-Baletowym w Gliwicach oraz w Instytucie Muzyki w Cieszynie na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Przez wiele lat pracowała jako pedagog z dziećmi i młodzieżą prowadząc m.in. zajęcia umuzykalniające oraz warsztaty teatralne. Szereg lat była dyrektorem Teatru Muzycznego Castello i do dzisiaj jest częścią jego zespołu artystycznego. Szkoląc się w Szkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen a potem działając w Szkole Tygrysów odkryła swą kolejną pasję - survival. Kocha dzieci - szczególnie te najmłodsze, które uczy ciekawości świata i ugruntowuje w pozytywnych postawach. Lubi dobrą muzykę, szybką jazdę na nartach i wspinaczkę. Jest osobą bardzo sumienną, empatyczną i kreatywną, wrażliwą - i uwielbianą przez dzieci. Głosząc motto: „Wiara we własne siły – zawsze musi być większa niż nasze obawy” udowadnia to, wciąż idąc przez życie naprzód - pomimo wszystkich pojawiających się trudności.

Piotr Szuster

Pasjonat podróży rowerowych z przygodami, których w formie wielotygodniowych wypraw z bratem odbył już po Europie kilkanaście. Alpinista, narciarz, entuzjasta skiturów i jazdy enduro, ciekawy świata turysta. Na Jurze, gdzie stawiał pierwsze kroki na skale i poznawał mroki jaskiń, związał się ze Szkołą Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen. Ma wciąż wiele planów górskich, choć do tej pory zdobył Gerlach w Słowacji (2654 m npm.), Toubkal w Atlasie Wysokim (4167 m npm.) - najwyższy szczyt Maroka i Afryki Północnej, Pik Lenina w Kirgistanie (7134 m npm.), Mont Blance – drogą włoską (4810), Matterhorn (4478 m npm.) w Alpach. Zawsze opanowany, z poczuciem humoru, cierpliwy i wytrwały, świetny organizator zajęć. Maratończyk, ma już ukończonych kilka maratonów. Inżynier po ukończeniu Wydziału Automatyki, Informatyki i Elektroniki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Komputerowy umysł i otwarte serce, a cierpliwość, empatia i kreatywność – to cechy, którymi zdobywa sympatie wśród dzieci i młodzieży. Przez ostatnie lata pokochał „widoki z lotu ptaka” – dlatego paralotnia to jego nowa pasja. Gdy mówi (za ~Albertem Einsteinem): „Umysły są jak spadochrony, działają tylko wtedy, gdy są otwarte” – wyraża swoją postawę do życia, pracy i pasji.

Karolina Nowak

Karola, pochodzi z Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pomimo drobnej postury, to prawdziwy wulkan energii. Od najmłodszych lat jej pasją są biegi przełajowe oraz aktywny tryb życia. Ze swoim wielkim psem haski przebiegła już setki kilometrów. Mieszkając w tak pięknie urzeźbionym regionie jak Jura, nie mogła jej ominąć fascynacja wspinaczką. Swoje umiejętności alpinistyczne doskonaliła na szkoleniach „Selekcji” prowadzonej przez Piotra van der Coghena i innych ratowników GOPR, zaczynając swoją przygodę ze skałkami i jaskiniami jeszcze w Liceum Mundurowym. To niespokojny duch. Od lat aktywnie uczestniczy w działaniach Szkoły Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen. Wciąż się rozwija. Ma za sobą wspinaczki w Tatrach, via ferraty na Słowacji i w Dolomitach, narciarstwo w Alpach. W życiu prywatnym - dyplomowana fizjoterapeutka, miłośniczka zwierząt i uwielbiana przez dzieci „starsza siostra” - zawsze w gotowości, by pomóc innym. Gdy mówi: „Walcz o to czego pragniesz, bo to samo do ciebie nie przyjdzie” – tak robi, idąc wciąż naprzeciw nowym wyzwaniom.

Karolina Ingarden

Studentka Wydziału Weterynarii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Kocha zwierzęta, w rodzinnym domu ma ich wiele. Instruktor jazdy konnej, Ratownik Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i Służby Maltańskiej. Zapalony fotograf – robi piękne sesje fotograficzne w plenerze. Członek kostiumowych grup rekonstrukcyjnych wydarzeń historycznych mających na celu upamiętnianie zmagania Polaków o wolną Ojczyznę. Aktywny członek Stowarzyszenia Strzelców Rzeczypospolitej. Uczestnik szkoleń organizowanych przez Fundację „Szturman” prowadzoną przez byłych komandosów jednostek specjalnych. Fascynatka militariów. Uczestnik zmagań w Runmageddon – twarda zawodniczka. Organizatorka biwaków i zajęć integracyjno-survivalowych oraz szkoleń z pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży. W Szkole Survivalu Narciarstwa i Alpinizmu VANCROLL Ireny van der Coghen przeszła cykl szkoleń z technik linowych, m.in. na mostach linowych, tyrolkach, wspinaczce skalnej. Zawsze pogodna, otwarta i przyjazna dzieciom. Uważa, że „Ci, którzy łatwo rezygnują - nigdy nie wygrywają. Ci, którzy wygrywają - nigdy nie rezygnują.” (~ Alex Schoenauer)

Stowarzyszenie Survivalu SZKOŁA TYGRYSÓW
Baza Biwakowa Ratowników Górskich
ul. Główna 1
42-425 Lgotka
Współrzędne GPS:
N 50° 33’ 44.3’’
E 19° 32’ 54.1”
"Szarotka" Irena van der Coghen: 601 441 091
"Adler" Adam van der Coghen: 603 861 519
kontakt@szkolatygrysow.pl
POLITYKA PRYWATNOŚCI REGULAMIN SERWISU REGULAMIN STOWARZYSZENIA INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH