ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE OBOZU:
Podczas obozu realizowana jest - wspinaczka skalna na drogach o różnym stopniu trudności, zjazd na linie, nauka podstawowych węzłów taternickich i zasad asekuracji, pokonywanie mostów linowych, zjazd tyrolką, przeprawa przez jaskinie, poznanie podstaw survivalu – rozpalanie ognisk, pozyskiwanie i uzdatnianie wody, budowa szałasów i biwakowanie, poznanie zasad bezpieczeństwa i historii ratownictwa, dobór sprzętu i ekwipunku na wycieczki turystyczne, ABC pierwszej pomocy i pozorowana akcja ratunkowa, gry terenowe – podchody, orientacja w terenie i zabawy z mapą, busolą, GPS, szyfry, komunikacja z wykorzystaniem radiołączności, języka migowego, alfabetu Morse`a, "Akcja Powódź" oraz jazda czterokołowcem, pływanie, podstawy samoobrony, strzelanie z broni pneumatycznej i łuku, gry taktyczne, m.in. poszukiwanie zrzutu, maskowanie, przeprawa przez „Granicę”, tropienie "Spadochroniarza" lub przeprawy sprawnościowe przez tor przeszkód tzw. „Małpi Gaj”, sportowe gry i zabawy zespołowe, ogniska z piosenką i gitarą oraz nocne warty.
Pełna realizacja powyższego programu uzależniona jest od kaprysów pogody oraz od możliwości psychomotorycznych i kondycji uczestników.
Wiek naszych obozowiczów jest zróżnicowany (zasadniczo 7-16 lat), dlatego też program będzie na bieżąco odpowiednio modyfikowany dla poszczególnych grup wiekowych, a dla wielokrotnych uczestników dobrany stopień trudności.
CEL OBOZU:
Naszym celem jest propagowanie survivalu jako szkoły ruchu i odwagi dla dzieci młodszych oraz kształcenia charakterów - dla starszych uczestników, a tym samym propagowanie wspinaczki i innych technik linowych oraz bytowanie w dużym kontakcie z przyrodą. Stawiamy sobie też zadanie uczenia uczestników naszych obozów samodzielności, budowania koleżeństwa oraz sportowej rywalizacji i postaw fair play. Podstawą naszych działań jest dobra atmosfera i poczucie bezpieczeństwa naszych uczestników, wypoczynek oraz edukacja poprzez zabawę i kreowanie pozytywnych postaw.
KADRA OBOZU:
Kadrą są to instruktorzy rekreacyjnych zajęć survivalowych, ratownicy górscy i wodni, instruktorzy sportu. Oni też pilnują dyscypliny, zapewniają bezpieczeństwo i realizują program. Kadra jest starannie dobierana. To odpowiedzialni, pełni ciepła i zaangażowani w pracy z dziećmi młodzi ludzie, którzy potrafią zmotywować uczestników obozu do działania i przełamywania barier, świetnie potrafią przekazać swoją wiedzę i doświadczenie. Ich mottem działań w trudnych dla uczestnika chwilach jest wsparcie zgodnie z hasłami:
"Keep Smiling" - uśmiechaj się
"Never give up" - nigdy się nie poddawaj
"You are not alone" - nie jesteś sam
POŁOŻENIE:
Obóz realizowany jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w klimatycznym miejscu Bazy Biwakowej Ratowników Górskich.
Adres: 42-425 Lgotka, ul. Główna 1, powiat zawierciański, woj. śląskie.
Współrzędne GPS:
N 50° 33’ 44.3’’
E 19° 32’ 54.1”
Baza mieści się 100 m od drogi Nr 972 na trasie Kroczyce – Żarki; w odległości 2 km od Kroczyc, a 1 km od Podlesic, na rozległym, ogrodzonym i oświetlonym terenie w sosnowym lesie, w bliskim sąsiedztwie Jurajskich Parków Krajobrazowych, w sercu regionu wspinaczkowego i jaskiniowego.
Teren bazy ma boiska rekreacyjne, wysokościowy tor przeszkód, basen, strzelnicę, krąg ogniskowy, kuchnię i jadalnię, świetlicę, punkt opatrunkowy oraz izolatkę oraz Izbę Centrum Edukacji Górskiej z historycznymi zbiorami sprzętu turystycznego i ratowniczego.
Tutaj na bazę rodzice przywożą swoje dzieci własnym transportem i stąd je odbierają. Przy bramie opiekę nad uczestnikiem obozu przejmują wychowawcy.
WYŻYWIENIE:
Dbamy o to, by posiłki na obozach były urozmaicone i pełnowartościowe.
Pierwszy posiłek po rozpoczęciu obozu, to podwieczorek ok. 18.00 i kolacja o 20:00. Ostatni (w dniu wyjazdu) – to śniadanie o godz. 8.00.
Codziennie jemy 5 posiłków (śniadanie, południczek, obiad, podwieczorek, kolacja). Śniadania i kolacje przygotowują częściowo dyżurni uczestnicy obozu pod opieką i kontrolą wychowawcy. Obiady mamy w Gościńcu Jurajskim oraz Zajeździe Magda.
Przestrzegamy stosowanie zgłoszonych diet.
NOCLEGI:
Uczestnicy śpią w dużych namiotach na kanadyjkach we własnych śpiworach i na karimatach. A w sytuacjach szczególnych (burza, wichura) śpią w traperskich chatach na drewnianych pryczach oraz na programowo realizowanych biwakach – w jaskini, na sianie lub w zbudowanych przez siebie szałasach.
UWAGA! Ponieważ wobec zmian klimatu w Polsce są duże skoki temperatur dobowych - dni bywają upalne, ale noce bardzo zimne, sugerujemy, by wyposażając dziecko w cienki śpiwór dać dodatkowo polarowy kocyk. Zamiast piżam wskazane są dresy (w chłodne noce dodatkowo ciepłe skarpetki i czapka).
DO RODZICÓW:
Drodzy Rodzice wiemy, że samodzielny wyjazd Waszego dziecka (szczególnie pierwszy) może być dla niego i dla Was trudny – rozłąka, obawa czy sobie poradzi, czy znajdzie kolegów, czy nie będzie się bało nowych zajęć czy pokona tęsknotę – takie pytania możecie sobie zadawać i jest to naturalne. My dołożymy wszelkich starań, by czas aklimatyzacji w nowym miejscu był jak najkrótszy, by uczestnicy czuli się bezpiecznie, szybko nawiązali nowe znajomości przeżywając przygodę w gronie rówieśników, by zajęcia były ciekawe i urozmaicone, a stopień ich trudności dopasowany do wieku. Obozy prowadzone przez Stowarzyszenie są kameralne. Uczestnicy podzieleni są na grupy wiekowe 6-8 osobowe.
Dzieci poprzez różną aktywność uczą się pracy zespołowej, samodzielności, odwagi, kreatywności i koleżeństwa. Pamiętamy też, że są to wakacje i dzieci muszą mieć czas na dobrą zabawę, dlatego organizowane są także różne gry sportowe i rekreacyjne, turnieje, zajęcia plastyczne, karaoke, kalambury, ogniska z piosenkami i opowieściami.
Dbamy o dobrą atmosferę na obozie, jednocześnie ze względu na bezpieczeństwo wymagamy od dzieci podczas zajęć specjalistycznych bezwzględnego podporządkowania się poleceniom instruktorów i wychowawców oraz szacunku dla kadry oraz kulturalnego i koleżeńskiego zachowania się wobec wszystkich.
Miejsca wypoczynku dla dzieci i młodzieży są starannie przygotowane, by spełnić wymagane procedury ochronne dla zdrowia - stawiane przez SANEPID i Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, co podczas akcji letniej przez te organa jest kontrolowane.
Opiekę medyczną w razie konieczności – sprawować będą lekarze z Ośrodka Zdrowia SkalMED w Kroczycach, ul. Batalionów Chłopskich.
UWAGA! Lekarstwa stale przyjmowane przez uczestnika obozu należy wpisać na Karcie Zgłoszenia oraz na zleceniu (najlepiej podpisanym przez lekarza prowadzącego).
Lekarstwa należy zapakować w plastikowe pudełko - zamknięte i podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka (flamastrem lub naklejką) wraz z kartką wewnątrz z podaniem sposobu dawkowania.
Lekarstwa w pudełku będą przyjmowane na bramie przez wychowawcę podczas przyjmowania dziecka na obóz.
ZAPISY NA OBÓZ MOŻLIWE SĄ TYLKO PRZEZ SYSTEM REZERWACJI.
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA.