ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE OBOZU:

Podczas obozu realizowana jest - wspinaczka skalna na drogach o różnym stopniu trudności, zjazd na linie, nauka podstawowych węzłów taternickich i zasad asekuracji, pokonywanie mostów linowych, zjazd tyrolką, przeprawa przez jaskinie, poznanie podstaw survivalu – rozpalanie ognisk, pozyskiwanie i uzdatnianie wody, budowa szałasów i biwakowanie, poznanie zasad bezpieczeństwa i historii ratownictwa, dobór sprzętu i ekwipunku na wycieczki turystyczne, ABC pierwszej pomocy i pozorowana akcja ratunkowa, gry terenowe – podchody, orientacja w terenie i zabawy z mapą, busolą, GPS, szyfry, komunikacja z wykorzystaniem radiołączności, języka migowego, alfabetu Morse`a, "Akcja Powódź" oraz jazda czterokołowcem, pływanie, podstawy samoobrony, strzelanie z broni pneumatycznej i łuku, gry taktyczne, m.in. poszukiwanie zrzutu, maskowanie, przeprawa przez „Granicę”, tropienie "Spadochroniarza" lub przeprawy sprawnościowe przez tor przeszkód tzw. „Małpi Gaj”, sportowe gry i zabawy zespołowe, ogniska z piosenką i gitarą oraz nocne warty.

Pełna realizacja powyższego programu uzależniona jest od kaprysów pogody oraz od możliwości psychomotorycznych i kondycji uczestników.

Wiek naszych obozowiczów jest zróżnicowany (zasadniczo 7-16 lat), dlatego też program będzie na bieżąco odpowiednio modyfikowany dla poszczególnych grup wiekowych, a dla wielokrotnych uczestników dobrany stopień trudności.

 

CEL OBOZU:

Naszym celem jest propagowanie survivalu jako szkoły ruchu i odwagi dla dzieci młodszych oraz kształcenia charakterów - dla starszych uczestników, a tym samym propagowanie wspinaczki i innych technik linowych oraz bytowanie w dużym kontakcie z przyrodą. Stawiamy sobie też zadanie uczenia uczestników naszych obozów samodzielności, budowania koleżeństwa oraz sportowej rywalizacji i postaw fair play. Podstawą naszych działań jest dobra atmosfera i poczucie bezpieczeństwa naszych uczestników, wypoczynek oraz edukacja poprzez zabawę i kreowanie pozytywnych postaw.

 

KADRA OBOZU:

Kadrą są to instruktorzy rekreacyjnych zajęć survivalowych, ratownicy górscy i wodni, instruktorzy sportu. Oni też pilnują dyscypliny, zapewniają bezpieczeństwo i realizują program. Kadra jest starannie dobierana. To odpowiedzialni, pełni ciepła i zaangażowani w pracy z dziećmi młodzi ludzie, którzy potrafią zmotywować uczestników obozu do działania i przełamywania barier, świetnie potrafią przekazać swoją wiedzę i doświadczenie. Ich mottem działań w trudnych dla uczestnika chwilach jest wsparcie zgodnie z hasłami:

"Keep Smiling" - uśmiechaj się

"Never give up" - nigdy się nie poddawaj

"You are not alone" - nie jesteś sam

 

POŁOŻENIE:

Obóz realizowany jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w klimatycznym miejscu Bazy Biwakowej Ratowników Górskich.
Adres: 42-425 Lgotka, ul. Główna 1, powiat zawierciański, woj. śląskie.

Współrzędne GPS:
N 50° 33’ 44.3’’
E 19° 32’ 54.1”

Baza mieści się 100 m od drogi Nr 972 na trasie Kroczyce – Żarki; w odległości 2 km od Kroczyc, a 1 km od Podlesic, na rozległym, ogrodzonym i oświetlonym terenie w sosnowym lesie, w bliskim sąsiedztwie Jurajskich Parków Krajobrazowych, w sercu regionu wspinaczkowego i jaskiniowego.

Teren bazy ma boiska rekreacyjne, wysokościowy tor przeszkód, basen, strzelnicę, krąg ogniskowy, kuchnię i jadalnię, świetlicę, punkt opatrunkowy oraz izolatkę oraz Izbę Centrum Edukacji Górskiej z historycznymi zbiorami sprzętu turystycznego i ratowniczego.

 

Tutaj na bazę rodzice przywożą swoje dzieci własnym transportem i stąd je odbierają. Przy bramie opiekę nad uczestnikiem obozu przejmują wychowawcy.

 

WYŻYWIENIE:

Dbamy o to, by posiłki na obozach były urozmaicone i pełnowartościowe.

Pierwszy posiłek po rozpoczęciu obozu, to podwieczorek ok. 18.00 i kolacja o 20:00. Ostatni (w dniu wyjazdu) – to śniadanie o godz. 8.00.

Codziennie jemy 5 posiłków (śniadanie, południczek, obiad, podwieczorek, kolacja). Śniadania i kolacje przygotowują częściowo dyżurni uczestnicy obozu pod opieką i kontrolą wychowawcy. Obiady mamy w Gościńcu Jurajskim oraz Zajeździe Magda.

Przestrzegamy stosowanie zgłoszonych diet.

 

NOCLEGI:

Uczestnicy śpią w dużych namiotach na kanadyjkach we własnych śpiworach i na karimatach. A w sytuacjach szczególnych (burza, wichura) śpią w traperskich chatach na drewnianych pryczach oraz na programowo realizowanych biwakach – w jaskini, na sianie lub w zbudowanych przez siebie szałasach.

UWAGA! Ponieważ wobec zmian klimatu w Polsce są duże skoki temperatur dobowych - dni bywają upalne, ale noce bardzo zimne, sugerujemy, by wyposażając dziecko w cienki śpiwór dać dodatkowo polarowy kocyk. Zamiast piżam wskazane są dresy (w chłodne noce dodatkowo ciepłe skarpetki i czapka).

 

DO RODZICÓW:

Drodzy Rodzice wiemy, że samodzielny wyjazd Waszego dziecka (szczególnie pierwszy) może być dla niego i dla Was trudny – rozłąka, obawa czy sobie poradzi, czy znajdzie kolegów, czy nie będzie się bało nowych zajęć czy pokona tęsknotę – takie pytania możecie sobie zadawać i jest to naturalne. My dołożymy wszelkich starań, by czas aklimatyzacji w nowym miejscu był jak najkrótszy, by uczestnicy czuli się bezpiecznie, szybko nawiązali nowe znajomości przeżywając przygodę w gronie rówieśników, by zajęcia były ciekawe i urozmaicone, a stopień ich trudności dopasowany do wieku. Obozy prowadzone przez Stowarzyszenie są kameralne. Uczestnicy podzieleni są na grupy wiekowe 6-8 osobowe.

Dzieci poprzez różną aktywność uczą się pracy zespołowej, samodzielności, odwagi, kreatywności i koleżeństwa. Pamiętamy też, że są to wakacje i dzieci muszą mieć czas na dobrą zabawę, dlatego organizowane są także różne gry sportowe i rekreacyjne, turnieje, zajęcia plastyczne, karaoke, kalambury, ogniska z piosenkami i opowieściami.

Dbamy o dobrą atmosferę na obozie, jednocześnie ze względu na bezpieczeństwo wymagamy od dzieci podczas zajęć specjalistycznych bezwzględnego podporządkowania się poleceniom instruktorów i wychowawców oraz szacunku dla kadry oraz kulturalnego i koleżeńskiego zachowania się wobec wszystkich.

Miejsca wypoczynku dla dzieci i młodzieży są starannie przygotowane, by spełnić wymagane procedury ochronne dla zdrowia - stawiane przez SANEPID i Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, co podczas akcji letniej przez te organa jest kontrolowane.

 

Opiekę medyczną w razie konieczności – sprawować będą lekarze z Ośrodka Zdrowia SkalMED w Kroczycach, ul. Batalionów Chłopskich.

UWAGA! Lekarstwa stale przyjmowane przez uczestnika obozu należy wpisać na Karcie Zgłoszenia oraz na zleceniu (najlepiej podpisanym przez lekarza prowadzącego).

Lekarstwa należy zapakować w plastikowe pudełko - zamknięte i podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka (flamastrem lub naklejką) wraz z kartką wewnątrz z podaniem sposobu dawkowania.

Lekarstwa w pudełku będą przyjmowane na bramie przez wychowawcę podczas przyjmowania dziecka na obóz.

 

 

ZAPISY NA OBÓZ MOŻLIWE SĄ TYLKO PRZEZ SYSTEM REZERWACJI.

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA.

 

Stowarzyszenie Survivalu SZKOŁA TYGRYSÓW
Baza Biwakowa Ratowników Górskich
ul. Główna 1
42-425 Lgotka
Współrzędne GPS:
N 50° 33’ 44.3’’
E 19° 32’ 54.1”
"Szarotka" Irena van der Coghen: 601 441 091
"Adler" Adam van der Coghen: 603 861 519
kontakt@szkolatygrysow.pl
POLITYKA PRYWATNOŚCI REGULAMIN SERWISU REGULAMIN STOWARZYSZENIA INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH